NOX - LUXURY CONTROL L6 2023
(10 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Nox - Luxury Control L6 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 290,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | HR3 |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Nox |
Beskrivning från tillverkare
Luxury Control L.6 är ett padelracket för dig som söker maximal kontroll och precision i ditt spel. Ett av de absolut bästa padelracketarna på marknaden i sitt segment. Den lite mjukare kärnan HR3 är en påkostad kärna som bland annat använts i Nox populära padelracket ML 10 Pro Cup. Luxury Control L.6 har en rund form vilket gör den väldigt förlåtande så att även bollträffar längre ut mot ramen erbjuder bra fart/kontroll och träffkänsla. Den topplätta balansen gör det väldigt lättmanövrerat samt bidrar till ytterligare kontroll i slagen. Luxury Control L.6 har ett kolfibermaterialet Carbon 12K. Det innebär att ytskikten består av ett kolfiber med 12000 kolfibertrådar per cm², att jämföra med industristandard som är 3K. Ju fler trådar desto snabbare och mer responsivt kolfiber som fångar upp och rekylerar bollen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 10 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Adam", Man 19 år
Nivå: avancerad
Gillar mitt racket. Bra kontroll o känsla. Men skulle kanske vilja prova något lättare racket och mer offensivt
2023-11-28, 21:00
5
Man 47 år
Nivå: avancerad
Ger mjuk bra känsla och jag kan styra spelet med känsla
2024-04-13, 13:10
3
"Javier", Man 55 år
Nivå: motionär
Jag saknar större slagkraft
2025-10-29, 22:01
3
Man 27 år
Nivå: motionär
-
2024-04-16, 12:13
5
Man 33 år
Nivå: motionär
-
2023-12-18, 12:28
5
Man 47 år
Nivå: avancerad
-
2023-11-26, 21:50















