KUIKMA - PR990 KUIKMA HYBRID HARD 2022
(64 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Kuikma - PR990 KUIKMA Hybrid Hard 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 1 020,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 372 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | Black EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Kuikma |
Beskrivning från tillverkare
Racketen PR990 KUIKMA Hybrid Hard ger dig både kraft, precision och hanterbarhet. Kuikma-racketarna säljs på Decathlob. Kuikma PR990 har godkänts av Horacio Alvarez Clementi. Med hjälp av sin expertis (f.d. nr 1 i världen och internationell tränare), har Horacio hjälpt dem med flera produkttester.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 64 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Asier", Man 25 år
Nivå: motionär
Jag gillar att den är hård och att jag kan slå på den. Vid nätblockeringen hjälper den mig med den där torra känslan. Vad jag däremot märker är att den är mycket tung och att materialets kvalitet är något bristfällig.
2026-02-05, 13:08
2
"Sjoerd", Man 20 år
Nivå: motionär
det är för mjukt och genererar inte tillräckligt med kraft, men kontrollen är okej
2026-03-04, 19:39
3
"Andres", Man 23 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Hybrid padelracket med stum träff och medium hårdhet, mycket lätthanterlig och medel sweet spot.
2025-11-13, 08:40
4
Man 63 år
Nivå: nybörjare
Den svarar bra på mina rörelser, men den är lite framtung.
2025-12-14, 17:37
3
"Ivan", Man 36 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Jag ser det korrekt, men jag förstår inte mycket om ämnet.
2025-11-13, 18:08
2
"Alex", Man 48 år
Nivå: avancerad
Bekväm och bra studs både i anfall och försvar.
2025-10-07, 12:07














