HEAD - SPEED PRO 2023
(65 Omdömen)
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 320,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Hybrid |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | Kolfiber + Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | Power Foam |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Head |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 24,8 cm |
| Längd totalt | 45,7 cm |
| Bredd racketblad | 25,8 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 68 st |
| Vikt | Medel 368 g |
| Balanspunkt mått | 27,1 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 59 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2023-12-13 |
Beskrivning från tillverkare
För ytterligare kraft och sensationell träffkänsla har det mångsidiga SPEED PRO uppgraderats med en innovativ Auxetic-teknik. Racket gör det enkelt för den avancerade spelaren att hitta ett varierat spel men samtidigt njuta av bra tryck i de offensiva slagen – en klar fördel genom en mix av kraft och kontroll. Spela den där halva sekunden snabbare med SPEED PRO, som är 5 gram lättare än sin föregångare, och har ett hybrid-ytskikt gjort av vävt kol- och glasfiber, samt en ny Soft Butt Cap för förbättrad känsla och grepp. Racket levererar premiumprestanda och koppar-finishen ger en fräsch, distinkt design.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 65 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 33 år
Nivå: motionär
Fantastisk kontroll och väldigt lätt vilket gör den lämpad för all-around spel. Med en bekväm sweet spot övre mitten är den väkdigt lätt att manövrera
2023-10-20, 19:46
4
Man 44 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Mycket bra racket men jag tror att det saknar kraft i slag över huvudet.
2025-10-23, 21:44
3
"Shago", Man 29 år
Nivå: motionär
Ganska genomsnittlig på allt med lite extra kraft.
2026-04-05, 23:12
3
"Kocken", Man 45 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Bra i defensiven men saknar klippet i smachen
2023-09-02, 12:30
4
Man 30 år
Nivå: avancerad
Lite för hårt jämfört med tidigare Alpha
2023-11-09, 14:52
3
Man 50 år
Nivå: motionär
Bra men jag förstod den inte helt och hållet.
2026-02-14, 04:52













