DUNLOP - AERO STAR LITE 2023
(17 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 250,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 350 - 360 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 16K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Dunlop |
Beskrivning från tillverkare
Den lättare modellen av Aerostar har även en mjukare kärna än syskonmodellerna Aerostar och Aerostar Pro. Perfekt för dig som söker en offensiv padelracket av lättare vikt och mjukare kärna. Detta premium padelracket från Dunlop är konstruerad med 16K kolfiber i träffytan för maximal prestanda. Tri-Clamp-förstärkning ger stabilitet för ökad kontroll och minskat luftmotstånd, vilket i sin tur ökar svinghastigheten och ger dig tillgång till mer kraft vid dina offensiva slag. Den exklusiva Power Holes-designen med borrade hål ger även dessa extra kraft vid offensiva slag, medan Hyper Gryp-texturerad yta skapar mer spinn för mer annars flackare slag.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 17 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Antonino", Man 39 år
Nivå: motionär
Den är hanterbar och mycket balanserad, saknar lite kraft.
2025-11-17, 19:23
4
"Jonni", Man 48 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Jag känner inte till andra racketar, så jag har inga jämförelser.
2026-02-15, 00:13
2
Man 50 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
2022 års modell bra men 2023 katastrof
2024-09-20, 18:57
4
"Emanuele", Man 42 år
Nivå: motionär
Bra balans och hanterbarhet
2026-01-31, 06:50
4
"Linda failla", Kvinna 55 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag gillar den
2025-08-02, 16:08
4
"Emanuele", Man 42 år
Nivå: motionär
Bra
2026-02-02, 23:28











