DROP SHOT - X BASS 2023
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - X Bass 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 250,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 350 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 18K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA pro |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot X-Bass padelracket är designad i en droppform och består av EVA Pro-skum, vilket ger den vana padelspelaren en kraftfull balans mellan kraft och kontroll. X-Bass racket är utrustad med Drop Shots Twin Tubular System, som tillför extra styvhet och hållbarhet till ramen. Racketens konstruktion inkluderar Rectangle Carbon 18K, ett hårdare material som garanterar hög effekt vid bra träffar. Ytan har utvecklats med Drop Shots egen 3D Face-teknologi, vilket innebär en speciell textur som gör att du kan ge bollen extra spin. Racketet utnyttjar några av marknadens mest avancerade teknologier, som Smart Holes System och Textrem Technology, för att ge en unik spelkänsla. Det riktar sig till avancerade padelspelare som letar efter hög kvalitet, kraft och hållbarhet. Som en nyhet har Drop Shot lagt till en visuell detalj i racketens design; beroende på hur ljuset träffar racketen kan olika färger upplevas.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
2
"Alessandro", Man 27 år
Nivå: motionär
Balansering lite för hög, sweetspot inte så stor, handtag för smalt för min hand
2026-01-13, 12:50
4
"Pier", Man 46 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2026-02-05, 23:45
3
Man 26 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-10-14, 13:51

















