DROP SHOT - EXPLORER PRO SOFT 2021
(19 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Explorer Pro Soft 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.570,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Nya Drop Shot Explorer Pro Soft är en version av modellen som kommer att användas av World Padel Tour-stjärnan Lucas Campagnolo. Racketen har en förfinad design och är anpassad särskilt för Lucas Campagnolo. Droppformen bidrar till en förbättrad sweet spot och ger en kraftfull träff samt utmärkt bollkontroll. Kombinationen av Cubicarbon 12K-teknologi och Eva Soft hjälper till att minska vibrationerna.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 19 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 27 år
Nivå: motionär
Den har väldigt bra kontroll, men saknar lite kraft.
2025-12-18, 13:27
4
Man 27 år
Nivå: motionär
Den har väldigt bra kontroll, men saknar lite kraft.
2025-12-18, 13:27
4
Man 27 år
Nivå: motionär
Den har väldigt bra kontroll, men saknar lite kraft.
2025-12-18, 13:27
4
Man 27 år
Nivå: motionär
Den har väldigt bra kontroll, men saknar lite kraft.
2025-12-17, 23:23
4
Man 46 år
Nivå: avancerad
Lätt, mjuk, hanterbar
2026-02-11, 23:14
4
"john", Man 58 år
Nivå: motionär
bra kontroll, rund, 3d,
2025-10-05, 03:22














