DROP SHOT - CONQUEROR CONTROL 2024
(1 omdöme)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Conqueror Control 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 100,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Conqueror Control är speciellt utformad för spelare på medel- till avancerad nivå som söker ett racket som kompletterar deras offensiva spelstil, samtidigt som det erbjuder en omfattande kontroll över deras slag. Med en medelbalans säkerställer detta racket en utmärkt manövrerbarhet och stabilitet, idealiskt för dem som önskar exakt kontroll utan att ge avkall på kraft. Dess kärna av Eva Soft-gummi erbjuder överlägsen elasticitet och lätthet, vilket gör det möjligt att utföra mer intensiva slag utan att kompromissa med kontrollen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"Andre", Man 48 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Liten kraft, bra kontroll
2026-01-05, 20:39














