CORK - SUPREME CONTROL II 2022
(12 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Cork - Supreme Control II 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 460,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K kolfiber + 3K kolfiber + glasfiber + Innegra + kork |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | Black EVA Soft, multilayered |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Cork |
Beskrivning från tillverkare
Supreme II:s designades för tävlingsspelare, för mer tekniskt avancerade spelare. Den högre procenthalten av kolfiber ger Supreme II:s en mer grov känsla som tillåter spelare att ha mycket mer defensiv kontroll över sitt spel och gör att racketen får en högre nivå av kraft. Ändå behåller Supreme II:s den utmärkta komforten och de låga vibrationerna som varje Cork-racket har. Alltid med Cork Padels exklusiva anti-vibrationssystem. Supreme Control II har en medel-låg balans som gör det till en mer hanterbar racket lämplig för defensiva spelare. Gummit i mitten av racketen har en unik och innovativ teknik, ett halvgenomborrat kors. Detta halvgenomborrade kors i mitten ger ett kontrollerat tillslag med en bred och kontrollerad sweet spot, vilket eliminerar trampolineffekten vid försvar och ger större kraft i försvarsmomentet. Den har en ny kapteknologi som ytterligare minskar vibrationer tack vare dess mjukare sammansättning och dess ovala form för bättre greppsmångsidighet. (Det finns också Innegra och glasfiber i Supreme II-serien).
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 12 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Pedro Martins", Man 47 år
Nivå: elit (har padelarmbåge)
Fantastisk kontroll. Inga vibrationer. Detaljer och känsla av toppkvalitet. De bästa racketarna.
2024-10-24, 00:00
5
"Claudio", Man 35 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
En mycket bekväm racket för armbågen, med bra kontroll och bollrörelse.
2025-11-12, 18:49
4
"Ricardo", Man 36 år
Nivå: avancerad
Mycket bekväm
2026-04-21, 02:12
4
Man 36 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-11-14, 23:36
4
Man 53 år
Nivå: motionär
-
2025-10-09, 19:40
4
"Emil", Man 33 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2024-06-03, 18:22







