BLACK CROWN - PITON 10 2022
(41 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Black Crown - Piton 10 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.910,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | white eva soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Black Crown |
Beskrivning från tillverkare
Piton är en mycket populär modell från Black Crown och nu kommer den i en tionde version. Modellen har en härlig balans av kontroll och kraft och vänder sig till spelare på medelhög till riktigt hög nivå som ger ett hårdare tillslag på bollen jämfört med tidigare års modeller.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 41 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Elio", Man 47 år
Nivå: avancerad
Jag älskar känslan och kontrollen den har, men jag skulle be om lite mer kraft.
2026-03-17, 11:07
4
"Marc", Man 33 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
En mångsidig racket med mycket kontroll men utan mycket kraft.
2025-11-13, 22:49
3
"Noam", Man 43 år
Nivå: motionär
Bra kontroll, den känns mycket lätt men saknar slagkraft.
2026-02-10, 14:54
4
Man 33 år
Nivå: motionär
Kontroll
2024-01-18, 21:21
4
"Mats Lindgren", Man 69 år
Nivå: motionär
ok racket
2023-11-15, 08:49
5
"Christofer", Man 32 år
Nivå: avancerad
Bra
2023-11-12, 19:59
















