TACTICAL PADEL - EL REY 2022
(15 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tactical Padel - El Rey 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 390,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Tactical Padel |
Description from manufacturer
EL REY (THE KING) – KEVLAR EDITION! Created for intermediate and advanced level players looking for maximum feel, control, and power on the court. All Tactical Padel rackets are high quality and handmade in Spain by experts. The materials used are of European production, which complies with all CE regulations and environmental quality standards. This fantastic racket will surprise you with its stability no matter what speed or pressure you are exposed to. With kevlar built into it, you get both superior durability and natural anti- vibration with every stroke. El Rey is a racket with a stiffer feeling and delivers both control and insane power in any given situation. El Rey lets you slow the game to your pace, and the precision helps you trick your opponents into difficult positions. But one of the best aspects of the racket is the sound it makes when you unleash the power in your strokes!Experience padel at its best with El Rey, and let yourself be crowned with superior precision and power. El Rey can make you the king, but to succeed in your quest, you must use the precision that the racket demands. And if you do, your opponents will have nothing to stand against your claim to the throne.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 53 year
Level: amateur
Very satisfied, now I'm looking for an additional racket.
2024-03-30, 10:18
5
"Kevin", Man 66 year
Level: amateur
Sound and large sweet spot.
2025-09-06, 15:30
4
"Viktor", Man 32 year
Level: advanced
A little soft
2023-11-09, 09:06
3
Man 26 year
Level: advanced
-
2026-02-26, 05:45
3
Man 25 year
Level: amateur
-
2025-11-20, 17:27
4
Man 28 year
Level: advanced
-
2025-11-15, 13:42
















