TACTICAL PADEL - EL DUQUE 2022
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tactical Padel - El Duque 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $420.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Fiberglass + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Tactical Padel |
Description from manufacturer
EL DUQUE (THE DUKE) - PREMIUM EDITION!
Created for all levels of players who are looking for maximum feel, control, and power on the court. All Tactical Padel rackets are high quality and handmade in Spain by experts. The materials used are of European production, which complies with all CE regulations and environmental quality standards. El Duque is an incredibly versatile racket that delivers a masterful feeling in every shot. Defend with control and unleash your royal power when you attack. El Duque got your back no matter what situation you find yourself in on the court. The racket is called El Duque because it gives you a royal sense of calm even during high- pressure situations. Let yourself be amazed at how easily you can lob and maneuver out of tricky positions using this racket.
Created for all levels of players who are looking for maximum feel, control, and power on the court. All Tactical Padel rackets are high quality and handmade in Spain by experts. The materials used are of European production, which complies with all CE regulations and environmental quality standards. El Duque is an incredibly versatile racket that delivers a masterful feeling in every shot. Defend with control and unleash your royal power when you attack. El Duque got your back no matter what situation you find yourself in on the court. The racket is called El Duque because it gives you a royal sense of calm even during high- pressure situations. Let yourself be amazed at how easily you can lob and maneuver out of tricky positions using this racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-08-15, 12:24
4
Man 40 year
Level: advanced
-
2023-12-19, 22:39
















