STIGA - AXE 2020
(97 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - Axe 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 160,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA Hypersoft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
AXE padel racket with Carbon Duplex is an innovative hybrid – from the core out to the surface with 3K carbon fiber threads. The best of both worlds meet in this racket where multiple layers of rigid carbon fiber and elastic fiberglass form an ultimate sweet spot that gives the extra boost required at high speed. A racket that gives you better control and allows you to make decisive shots when the game gets really fast. AXE has been developed in close collaboration with one of Sweden's top padel players, Daniel Windahl, to create a completely new type of racket intended for those who have played quite a bit and want to take their game to the next level. Daniel was looking for a padel racket that was stiffer without compromising on either speed or control and, above all, didn’t lose the feeling. Thus, the AXE padel racket was born. The racket's impact-resistant Hybrid Flexi Frame consists of a hybrid material of carbon fiber and kevlar that withstands tough use and gives you a unique feel with higher speed and more stability. AXE is also the first of STIGA's padel rackets with a ridged surface. The rugged Ultra Grip surface has a specially designed pattern that gives you a better grip on the ball, allowing you to get more spin and effect in the game. Simply put, a little more bite in the hit. Like STIGA's other padel rackets, AXE is characterized by a round shape, low balance, and clean Scandinavian design.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 97 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 49 year
Level: advanced
Like it. But starting to get a bit tired after 2 years now. And one of the few examples with a slightly higher balance.
2024-02-07, 14:54
5
"Jonas", Man 32 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Great racket, good balance between power and feel. Like the soft core.
2024-08-27, 17:23
4
"Ronny", Man 60 year
Level: amateur
Good control and power
2024-06-01, 07:46
3
"Magnus", Man 64 year
Level: amateur
Too little spin
2025-12-25, 16:49
4
Man 71 year
Level: amateur
Good
2023-12-03, 00:40
4
"Henrik", Man 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good
2023-11-19, 19:43















