SKULL PADEL - V1100 MATTE BLUE BLACK 24K 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Skull Padel - V1100 Matte Blue Black 24K 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA SK8 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Skull Padel |
Description from manufacturer
V1100 racket has a powerful frame and a high tention carbon fiber surface. The interior of the V1100 racket is made of SK-8 professional EVA rubber. Very suitable for intermediate & advanced players. A Stylish elite racket with a strong sense of power. The outside is made ofcarbon fiberwith a3d Hexagonsurface. This allows you to slice the ball very well and place winning dropshots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Francesco", Man 52 year
Level: amateur (have paddle elbow)
.
2026-03-08, 18:26
5
Man 47 year
Level: amateur
-
2025-11-14, 21:40














