SIUX - SG BLACK LIMITED EDITION 2022
(17 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - SG Black Limited Edition 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £310.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
The new SG Black Limited Edition from Sanyo provides a multi-purpose game, thanks to its hybrid shape combined with a medium EVA rubber and a 12K carbon. It has been specially designed according to the game form of star player Sanyo Gutiérrez. This padel racket stands out for the black color and is a prototype of the padel racket adapted to Sanyo, to improve its playing style with the best finishes on the market.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 17 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Pelle", Man 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Allround
2024-01-11, 15:51
4
"Sonia", Woman 49 year
Level: amateur
-
2026-01-15, 22:13
4
Man 56 year
Level: amateur
-
2024-09-01, 11:03
3
"Mölle", Man 57 year
Level: amateur
-
2024-02-12, 20:06
3
Man 43 year
Level: advanced
-
2023-12-12, 22:10
5
Woman 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-09-03, 19:12














