SIUX - DIABLO LUXURY 1K 2021
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Luxury 1K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 980,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 1K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft, multilayered |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Siux Diablo Luxury 1K is a stiffer and more stable racket than its predecessor thanks to the 1K Xtreme Carbon fiber in the hitting surface. The frame is made of double carbon fiber and the core of laminated Eva Soft gives you a comfortable hit and vibration dampening effect. It is a well-balanced teardrop-shaped racket with medium balance, providing you with both power and control in your shots. With a glossy and beautiful design, this model is suitable for both recreational and competitive players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 71 year
Level: amateur
Need to apply a lot of pressure to get the ball moving. Lacks a 100% feeling. Must hit exactly right on the racket for feel and pressure.
2026-02-11, 21:13
4
"Gustavo", Man 50 year
Level: advanced
Good in defense and lacking a bit in attack.
2025-11-12, 23:55
4
"Paul", Man 44 year
Level: advanced
Good all-around racket, good speed
2024-03-31, 05:28
4
Man 25 year
Level: amateur
-
2025-11-09, 21:20
5
"Paul", Man 44 year
Level: amateur
-
2024-01-19, 12:56
3
Woman 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-11-26, 12:54















