SANE - ASSASSIN SOFT 2021
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Assassin Soft 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 340,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized fiberglass + 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 25 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
Assassin Soft is one of the two new flagships from SANE. Here, the focus has been placed on control, with a softer core and a harder surface, so that you as a player can control the game. Since its inception in 1989, SANE has been known for a very well-placed balance point combined with the right materials, so that the racket feels light and agile. Their keen eye for detail has also been shown to reduce the risk of tennis elbow.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Ciao", Woman 47 year
Level: beginner
Everything is okay.
2026-02-07, 23:58
2
Man 50 year
Level: amateur
-
2025-11-20, 22:52
4
Man 44 year
Level: amateur
-
2023-10-15, 01:21
5
Man 39 year
Level: advanced
-
2022-12-01, 12:07
5
Man 39 year
Level: advanced
-
2022-11-26, 00:23
5
Man 39 year
Level: advanced
-
2022-11-24, 14:33














