RS - PRIME PRO EDITION 2025
(4 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 340,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 80% Carbon fiber 20% Glass fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Aluminized Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Adaptive EVA core |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
Built on the foundations of one of the world's best-selling padel rackets. The racket is 45.5 cm long and has an extended grip. It is excellent for the player who hits with both hands. The frame has a hexagonal profile called “Dynamic Hex” which increases the maneuverability of the racket. The Axis Force stabilizer in the racket's neck remains from before and provides the frame with superior stability and reduces vibrations upon ball impact. The core of the racket consists of an adaptive EVA material that increases the sweet spot and compensates for less accurate ball hits, even outside the racket's center. "Power Holes," where the smallest holes are placed closest to the center of the hitting area while the holes closer to the frame are somewhat larger, give the racket better stability and further increase the racket's sweet spot. The surface is made of high-quality aluminized 12K carbon fiber, together with RS Grid Pattern, which provides better grip and increased spin on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Teemu", Man 39 year
Level: advanced
Good
2025-08-29, 20:52
5
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-01-25, 23:50
4
Man 64 year
Level: advanced
-
2025-11-21, 13:03
4
Man 64 year
Level: amateur
-
2025-11-09, 20:23















