PRINCE - FALCON 2021
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Prince - Falcon 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA power |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Prince |
Description from manufacturer
Prince Falcon is the flagship and the new top model from Prince. The racket is explosive and powerful throughout with multiple layers of carbon fiber all the way to the Prince Power core. The surface layer is constructed with first two layers of fiberglass to provide the racket with forgiving properties, then a layer of 24k carbon fiber and a layer of 3k carbon fiber for the best possible explosiveness and response on the ball with every hit. In addition, the racket is equipped with Prince Shot Spin technology, meaning the outermost surface has a clear texture to help with ball grip and increase spin. In the heart of the racket, we find Prince TRIPLE THREAT technology, which improves stability and momentum in every hit. Thanks to the diamond shape, the Prince Falcon becomes a powerful racket that gives the player the greatest possible power in every hit.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 43 year
Level: advanced
-
2024-01-31, 20:28
3
Man 35 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-02-08, 17:04
4
Man 37 year
Level: advanced
-
2023-02-03, 14:38
5
Man 30 year
Level: advanced
-
2023-01-29, 22:06
4
Man 26 year
Level: amateur
-
2023-01-27, 11:56
4
Man 25 year
Level: elite
-
2023-01-27, 11:54














