OSAKA - PRO TOUR LTD POWER 2022
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour LTD Power 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 340 - 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
The Pro Tour collection represents what Osaka stands for: high standards with superior appearance. The players should gain confidence and bring out the best in their game. The Pro Tour collection realizes that desire! This model is teardrop-shaped with high balance and is aimed at offensive players who want to achieve great power in their smashes. The core of patented Snap® Foam is of the softer type and there has been an effort to give the player extra opportunity to put spin on the ball through a structure in the hitting surface called the Quantum Spin® System and also through the textured surface.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Jacob Sundbøl", Man 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
OK
2024-03-13, 22:49
4
Man 35 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 07:36
2
Man 36 year
Level: amateur
-
2025-11-23, 22:08
3
Man 34 year
Level: advanced
-
2023-11-15, 22:12
5
Man 32 year
Level: amateur
-
2023-11-14, 20:21
3
Man 26 year
Level: advanced
-
2023-06-30, 16:04












