NOX - X ONE C.6 2021
(17 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - X One C.6 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $80.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 30% carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The ultimate model with its impressive control and power and at a very good value for money. Now with HR 3-core and 3K fiberglass in the hitting surface.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 17 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Ricardo", Man 52 year
Level: amateur
Very old, from around 2015.
2025-10-22, 10:43
3
Man 53 year
Level: amateur
Drop shop katana
2025-12-21, 13:04
4
Man 39 year
Level: amateur (have paddle elbow)
---
2026-01-25, 21:44
3
Man 49 year
Level: amateur
-
2025-12-24, 13:01
4
"Izan", Man 15 year
Level: amateur
-
2025-11-12, 19:51
2
Woman 16 year
Level: amateur
-
2023-07-30, 13:31














