NOX - AT PRO CUP GENIUS 2024
(21 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
What would happen if we assembled the materials from Miguel Lamperti's classic ML10 Pro Cup in the mold of Agustín Tapia's AT10? A truely amazing racket. The AT Pro Cup combines the most outstanding features of both: manageable and fast like the AT10, and comfortable and solid like the ML10. Includes the replaceable Smartstrap® safety lanyard system, now evolved into a compact piece for added strength and security. More hygienic, safer and more customizable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Simão", Man 23 year
Level: advanced
I like the way it feels to move around but when is time to decide the point i don't have the power i was wishing to have
2025-11-12, 20:58
3
"Pablo", Man 32 year
Level: amateur
I want a bit more power without sacrificing control and handling.
2025-10-23, 19:31
3
"PM", Woman 50 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I like the padel but it is hurting my elbow
2025-04-19, 02:19
4
Man 28 year
Level: beginner
I think I need a higher sweet spot.
2026-01-25, 23:16
3
"Borja", Man 34 year
Level: amateur
A bit soft for my playing style.
2025-10-30, 20:24
3
"Thomas", Man 36 year
Level: amateur
A little too much but otherwise good.
2024-04-11, 13:28
















