IMPERO PADEL - DIAMANTE 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Impero Padel - Diamante 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 370,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA ultra soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Impero Padel |
Description from manufacturer
This year's diamond-shaped model we're launching is Diamante, focused on speed, power, and spin. We also continue with our sleek design inspired by the Swedish flag. With its 3D structure, Diamante generates more spin on both serves and net shots. Diamante also features upgraded carbon fiber material equivalent to 24K, which provides a lot of feel and speed. Thanks to this material, it helps the paddle player to catch balls and give strong response on rebounds. The core is made of ultra-soft black EVA, primarily contributing to increased power and speed. Like our previous models, the wrist strap is designed to give better comfort around the wrist. Diamante is aimed at offensive players who want a lot of explosiveness, power, and spin on sliced shots. It is highly recommended for both elite players and skilled amateurs.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Johnny", Man 53 year
Level: amateur
-
2024-02-18, 08:17














