HEAD - GRAVITY PRO 2022
(219 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Head - Gravity Pro 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.940,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 63 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 26,8 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-12-13 |
Description from manufacturer
With its modern, vibrant flip design - which is different on each side - the GRAVITY PRO PADEL RACQUET looks fresh and distinctive while allowing experienced players to play their own game. You will stand out from everyone else with a highly comfortable racquet that offers superb control. While the new Auxetic construction brings sensational impact feel, and a new round shape adds control and a larger sweetspot, the carbon in the hitting surface improves accuracy, control and touch.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 219 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"manuele", Man 23 year
Level: advanced
It is a racket that I like the feedback it gives me when I hit the ball with a great sweet spot, excellent explosiveness when I hit the ball and I appreciate the racket's maneuverability, also given by a weight of 360 grams chosen by me for convenience.
2025-11-13, 13:40
3
"Nicklas", Man 37 year
Level: amateur
Possibly requires a slightly better technique than what I have. I would like a slightly larger sweet spot. However, nice hits during volleys.
2024-06-18, 13:44
5
"Arvid", Man 27 year
Level: advanced
I think it is a well-balanced racket, I like that the balance is medium and that I can provide the speed in the racket myself.
2025-11-02, 11:50
4
"Sebastian", Man 36 year
Level: advanced
Easy to play with a large sweet spot, which is forgiving, but does not provide much power and speed.
2024-03-09, 22:41
4
Man 30 year
Level: amateur
Easy to play and forgiving while also getting speed on the ball if you hit it hard.
2024-02-18, 21:20
5
"Alexander", Man 33 year
Level: amateur
Good balance, easy in the hand, good pressure when I add power. Really nice control.
2024-01-27, 15:22






