HARLEM - CYCLONE 12K 2021
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Harlem - Cyclone 12K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 0 - 355 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Harlem |
Description from manufacturer
Cyclone 12K is one of this year's new releases from Harlem Pádel. Featuring new technology to increase the racket's rigidity and potential. The 12K carbon fiber is durable and provides good speed in the hit. The model is a versatile racket that delivers both power and control. It is primarily aimed at advanced players. It is also important to emphasize that this model has the ShockOut anti-vibration system, just like the other rackets in the Harlem Pádel 2021 collection, which increases comfort in play and helps players who have problems with elbows, shoulders, and wrists.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 58 year
Level: amateur
Forgiving and picks up speed quite well.
2023-10-15, 22:46
3
"Ana", Woman 36 year
Level: amateur
It lacks giving me aggressiveness and output.
2025-11-23, 15:10
4
Man 36 year
Level: advanced
-
2024-03-08, 20:22
4
Man 35 year
Level: advanced
-
2023-12-26, 20:22
4
Man 35 year
Level: advanced
-
2023-10-28, 10:43
4
Man 35 year
Level: amateur
-
2023-10-26, 05:59















.jpg)
