DROP SHOT - EXPLORER PRO SOFT 2021
(19 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Explorer Pro Soft 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
New Drop Shot Explorer Pro Soft is a version of the model that will be used by World Padel Tour star Lucas Campagnolo. The racket has a refined design and is specially adapted for Lucas Campagnolo. The drop shape contributes to an improved sweet spot and provides a powerful hit as well as excellent ball control. The combination of Cubicarbon 12K technology and Eva Soft helps to reduce vibrations.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 19 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 27 year
Level: amateur
It has very good control but lacks some power.
2025-12-18, 13:27
4
Man 27 year
Level: amateur
It has very good control but lacks some power.
2025-12-18, 13:27
4
Man 27 year
Level: amateur
It has very good control but lacks some power.
2025-12-18, 13:27
4
Man 27 year
Level: amateur
It has very good control but lacks some power.
2025-12-17, 23:23
4
Man 46 year
Level: advanced
Light, soft, manageable
2026-02-11, 23:14
4
"john", Man 58 year
Level: amateur
good control, round, 3d,
2025-10-05, 03:22














