CORK - SUPREME HYBRID II 2022
(14 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Hybrid II 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 460,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + fiberglass + Innegra + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Soft, multilayered |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Cork |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,4 cm |
| Length of the racket blade | 26,2 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 57 st |
| Weight | Medium 367 g |
| Balance point measurement | 27,3 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | High |
| The measurement was performed | 2022-11-06 |
Description from manufacturer
The Supreme II:s were designed for high competition, for more technically advanced players. It´s higher percentage of carbon, gives Supreme II:s a more rough touch which allows players to have way more defensive control of their game and allows the racket to have a bigger level of potency. Yet, Supreme II:s maintain the excellency of comfort and low vibrations that every Cork racket has. Always, with Cork Padels exclusive anti-vibration system. The Supreme Hybrid II was built to unite every trait into one single racket, combining control, potency, durability and handling. The gum in the center of the racket has a unique and innovative technology, a semi-drilled cross. This semi-drilled cross in the center translates into a controlled output with a wide and controlled sweet spot, removing the trampoline effect when defending and giving greater power in the defending moment. It has a new cap technology that further reduces vibrations derived from it´s softer composition and it´s oval shape for better grip versatility. (There is also Innegra and fiberglass in the Supreme II series).
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 14 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Louise", Woman 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I like the speed and the feeling
2024-03-26, 08:27
4
"Lasse", Man 33 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-01-21, 15:04
5
Man 64 year
Level: advanced
-
2024-09-16, 13:55
5
"Louise", Woman 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-02-14, 20:16
4
Man 46 year
Level: advanced
-
2023-12-13, 04:10
4
Man 51 year
Level: amateur
-
2023-11-23, 22:34
















