BLACK CROWN - PITON LIMITED EDITION 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Piton Limited Edition 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 830,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 80% Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Python Glass + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | SC White EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
Improve your defensive performance with the new Piton Limited padel racket, part of Black Crown's exclusive 2021 collection. This model stands out for its balanced weight and design, which makes you quickly adapt to its easy and controlled handling. Carbon has been incorporated into its structure with a 3k fabric coating to increase its durability. The core features extra soft rubber, providing a very pleasant contact and a better ball feel. Additionally, the Piton returns with a rough texture that enhances the effects in the game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Kija Habibzadah", Woman 44 year
Level: advanced
Feels good, not too heavy
2025-12-03, 22:16















