BLACK CROWN - PITON 10 2022
(13 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Piton 10 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | white eva soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
Piton is a very popular model from Black Crown, and now it comes in a tenth version. The model has a lovely balance of control and power and is aimed at players from medium-high to very high level, providing a harder hit on the ball compared to previous year's models.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 13 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 31 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-01-31, 21:09
4
Man 47 year
Level: amateur
-
2023-01-27, 16:27
4
Woman 54 year
Level: amateur
-
2023-01-27, 10:55
4
Man 25 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2022-12-14, 11:56
4
Man 25 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2022-11-21, 12:10
5
Man 25 year
Level: advanced
-
2022-11-03, 18:53
















