BABOLAT - VIPER JUAN LEBRON 3.0 2026
(4 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £330.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Babolat |
Description from manufacturer
Play like Juan Lebrón... Used by our top player (number 1 in 2019, 2020, 2021, and 2022) in the professional circuit. The VIPER JUAN LEBRÓN 3.0 racquet is characterized by its EXPLOSIVE POWER and high REACTIVITY, thanks to its 3K carbon material, diamond shape, and the new Dynamic Stability System, a feature in the heart of the racquet that increases power by providing rigidity to the frame and thus enhancing its stability at the moment of the hit. Ideal for high-competition players with an offensive playing style. Professional players on the Babolat team may play with a customized model or different equipment than presented.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 25 year
Level: elite
I think the racket is too soft.
2026-03-29, 10:25
4
Woman 52 year
Level: amateur
Heavy
2025-12-27, 22:09
3
Man 23 year
Level: amateur
-
2026-04-18, 11:01
4
Man 23 year
Level: amateur
-
2026-03-29, 10:07
















