WALLICH - CONTROL 2025
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $1,290.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 345 - 350 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Wallich |
Beskrivning från tillverkare
En hybrid mellan drop och diamant, tillverkad med det finaste kolfibret, en EVA-skumkärna, och en teknik som minskar skador. Handgjord svensk racket. Tillverkas på beställning. Kontrollracketen har: Mjuk densitet. Föredras av den defensiva spelaren. Mer stöd och hastighet, mindre kraft. Låg/Mellanbalans. En perfekt kombination för spelare som förlitar sig på en racket med lägre balans, som är lätt att manövrera i försvaret. 12 cm skaft. Standardlängd. Matt yta.
Utskrift från www.racketguide.com


