TENAX PADEL - GLADIATOR 2024
(1 omdöme)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Tenax Padel - Gladiator 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 250,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Hard |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Tenax Padel |
Beskrivning från tillverkare
Gladiator är en komplett racket, lämplig för både höger- och vänsterhänta spelare, designad för dem som vill kunna prestera bra i varje fas av spelet, men med insikten att matcher ofta vinns genom att göra färre misstag än dina motståndare. Gummit är en EVA-hård, vilket garanterar ett bra tryck, men tack vare formen och den medellåga balansen är det aldrig tröttsamt, även efter många timmars spel. Slagytan är i 12k kolfiber som hjälper till att ge en bra elasticitet och stor motståndskraft över tid. Den har ett handtag som är tillräckligt tunt för att passa även för spelare med små händer. Personalisera denna racket med din signatur och gör den unik och exklusiv!
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 21 år
Nivå: motionär
Lätt och bekväm, den belastar inte armen, bra lobbar men vibrerar lite.
2025-11-27, 20:00
















