SIUX - LIBERTY CONTROL 2023
(1 omdöme)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - Liberty Control 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 840,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA Soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Siux |
Beskrivning från tillverkare
Siux Liberty Control är en rund och kontrollerande modell med låg balans som vänder sig till dig som vill ha precision och en stor, lättträffad sweet spot utan att helt ge upp fart. Racketen har slagytor i 12K-kolfiber som ger ett fast och tydligt tillslag med bra bollbeteende, medan kärnan är av medelhård EVA som kombinerar komfort med tillräcklig respons när du trycker på. Ramen är en förstärkt kolfiberkonstruktion (bitubulär) som ökar stabilitet och hållbarhet, och halsen/bron är styvad för att minska vridning och vibrationer vid träffar utanför centrum. I spel upplevs racketen följsam i defensiven men mycket exakt i block, lobbar och placerade volleys, och rundformen gör den lätt att styra även för längre bolldueller.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
5.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 24 år
Nivå: motionär
-
2025-11-11, 10:28
















