PUMA - NOVA ELITE MOMO GONZALEZ SIGNATURE 2025
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $410.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber + Kevlar |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA Pro |
| Speltyp | Nybörjare, Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från PUMA |
Beskrivning från tillverkare
Puma Nova Elite Momo González Signature 2025 är framtaget i nära samarbete med stjärnspelaren Momo González och riktar sig till spelare som söker balans mellan kraft och precision. Med en droppform (lágrima) erbjuder den både kontroll och explosivitet. Ramen är byggd i förstärkt kolfiber, vilket ger styrka och struktur utan att öka vikten. Slagytorna i kolfiber 12K med strukturerad yta hjälper dig att generera mer spinn i dina slag. Kärnan i EVA Pro (Shore 37–38) levererar komfort, stabil bollutgång och god dämpning. Med en vikt på cirka 360 g och hög balans / sweet spot positionerad högt, är racketet utformat för att maximera kraft i avancerade slag och smashar. Dessutom erbjuder racketet ett antivibrationssystem, förstärkta strukturelement och en design som kombinerar teknik och estetik — allt för att du ska kunna uttrycka dig med säkerhet och kraft på banan.
Utskrift från www.racketguide.com














