PALLAP - CONTROL VELOCITY TEAM LIGHT 01 2024
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 100,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 340 - 350 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | X LITE Pro Fiber - Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | ZETATEK 28 |
| Speltyp | Nybörjare |
| Målgrupp | Vuxen, Junior |
| Verifierad | Information verifierad av Pallap |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 25,0 cm |
| Längd totalt | 46,1 cm |
| Bredd racketblad | 26,2 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 60 st |
| Vikt | Låg 346 g |
| Balanspunkt mått | 25,8 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 56 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Ganska hög |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
Rörlighet är nyckeln. För nybörjare eller medelavancerade spelare som vill utvecklas vidare har vi skapat detta superlätta, perfekt balanserade racket. Den stora sweetspoten och det mjuka EVA-skummet garanterar en känslig känsla för en supernaturlig spelkänsla med maximal precision och kontroll. För ökad stabilitet har vi integrerat en kolfiberram. Den unika SPINDRIVER 3D-strukturen ger ökad bollkontroll och spin.
Utskrift från www.racketguide.com



