JOMA - VALKIRIA FLEX NEGRO NARANJA FLUOR 2025
(1 omdöme)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.130,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 350 - 360 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | Glasfiber 75% + 1K Kolfiber 25% |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA |
| Speltyp | Nybörjare |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Joma |
Beskrivning från tillverkare
Padelracket Valkiria Flex är en rund modell, utformad för att erbjuda maximal komfort och utmärkt bollutgång. Idealisk för spelare som nyligen börjat med sporten och söker ett racket som är bekvämt och lätt att hantera, underlättar detta racket lärandet och förbättrar spelupplevelsen. Dess FLEXO BlackEVA-kärna, kombinerad med FlexSHIELD-grafitfibrerna, ger en större sweet spot och optimal bollutgång, vilket möjliggör exceptionell kontroll och kraft i varje slag. Detta gör det till ett perfekt racket för dem som önskar större lätthet i utförandet av slagen utan att förlora precision. Dessutom innehåller Valkiria Flex-racketen en ram av 100% EXO COUNTER-kolfiber, vilket ger stor hållbarhet och styvhet, och garanterar en lång livslängd även under intensiv användning. Med detta racket kommer nybörjarspelare att njuta av stor komfort, kontroll och kraft i varje poäng, samtidigt som de förbättrar sin teknik och ökar sitt självförtroende på planen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
1.0(från 1 omdöme)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
1
"Damiano", Man 20 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-10-26, 13:59
















