HEAD - EXTREME ONE 2025
(4 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 280,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 350 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Power Foam |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Head |
Beskrivning från tillverkare
Avsluta poängen med den lätta EXTREME ONE 2025, som har HEAD ONE-teknologi för förbättrad bollkänsla, en ökad sweetspot och den högsta hållbarheten. Som den lättaste racketen i EXTREME-sortimentet möjliggör denna modell snabbare svängar och är lättare att hantera. Den diamantformade formen förbättrar kraften medan en hög balans ger extra hävstång på overheadslag. Medan slagytan i 12K kolfiber ger explosiv kraft, är Power Foam reaktiv på snabba slag och racketen har också Extreme Spin-teknologi med en grov yta som förbättrar bollgrepp och spinn. Den nya Soft Cap + tekniken har ett utbytbart sladdsystem som låter dig anpassa din racket samtidigt som det mjuka materialet i butt cap hålls kvar. Avslutad med en premiumdesign är EXTREME ONE 2025 gjord med Auxetic 2.0-teknologi för ännu mer kraft och känsla.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 4 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Roberto bresciani", Man 46 år
Nivå: motionär
Välbalanserad lätt manövrerbar mycket kontroll
2025-12-06, 07:27
3
"Filippo", Man 54 år
Nivå: motionär
För mjuk.
2026-01-20, 08:19
4
"Simone", Man 45 år
Nivå: motionär
Topp
2026-02-03, 23:58
2
"Andrea", Man 53 år
Nivå: nybörjare
-
2026-01-06, 18:10














