BLACK CROWN - ICONIC 2026
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 240,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Black Crown |
Beskrivning från tillverkare
Black Crown Iconic är en racket för avancerade och medelspelare som söker känsla, touch och säkerhet. Med en balans på 60% kraft / 40% kontroll, är den idealisk för dem som gillar ett bekvämt men slagkraftigt spel. Ytan i 3K kolfiber och kärnan av Soft EVA Black ger en mjuk och känslig kontakt, med tillräcklig kraft för att avgöra poängen. Den hybrida formen erbjuder en mycket bred sweetspot, medan Tri-Point Balance-systemet förbättrar stabilitet och hantering. Ramen i Aero Carbon säkerställer motstånd, och den grova Sandspin-ytan ökar effekterna. Med en vikt på 350-370 g, är Iconic det perfekta racket för dem som vill ha extra kraft utan att förlora förtroendet vid varje slag. Black Crown Iconic: känsla och kraft med säkerhet. Ett racket med stor sweetspot, Soft EVA Black-gummi och Sandspin-finish för krävande spelare.
Utskrift från www.racketguide.com















