BABOLAT - VIPER COUNTER 2023
(122 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Babolat - Viper Counter 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 330,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 365 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | X-EVA, multilayered densities |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Babolat |
Beskrivning från tillverkare
En av världens mest ikoniska modeller kommer här i en uppdatering. Nya Viper Counter!
Med ett uppdaterat dämpningssystem i racket får du ännu mer känsla av racket samtidigt som de skadliga vibrationerna minskas ytterligare. Med mer känsla kommer även mer kontroll. Viper Counter är en mycket stabil modell som erbjuder en större sweetspot än övriga modeller i Viper-serien. Dess runda form utnyttjar motståndarens fart på ett perfekt sätt och ger dig extra kraft i slagen. En unik detalj är den topptunga balansen som ger extra fart i framför allt overhead-slag såsom smash. Passar främst spelare med en mer defensiv stil som gärna spelar längre bak i banan och inväntar läget att avgöra bollen.
Med ett uppdaterat dämpningssystem i racket får du ännu mer känsla av racket samtidigt som de skadliga vibrationerna minskas ytterligare. Med mer känsla kommer även mer kontroll. Viper Counter är en mycket stabil modell som erbjuder en större sweetspot än övriga modeller i Viper-serien. Dess runda form utnyttjar motståndarens fart på ett perfekt sätt och ger dig extra kraft i slagen. En unik detalj är den topptunga balansen som ger extra fart i framför allt overhead-slag såsom smash. Passar främst spelare med en mer defensiv stil som gärna spelar längre bak i banan och inväntar läget att avgöra bollen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 122 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Ginto", Man 30 år
Nivå: elit
Racketen med den största sweetspot jag någonsin har hittat. Ganska lätthanterlig, borde vara ett måste för alla som börjar spela. Saknar lite gratis kraft i smashen och lite grovhet i planen, men överlag en fin racket både till höger och vänster!
2025-11-13, 08:54
4
Man 37 år
Nivå: motionär
Ganska stort sweet spot. Lätthanterlig, medelstark, erbjuder bra kontroll. Gör allt bra, men inget på topp.
2025-11-15, 11:57
2
"Giovanni Pietro", Man 23 år
Nivå: avancerad
Det känns som en tegelsten när jag använder den. Många gånger stannar slagen kvar på racketen och kommer inte ut som jag vill, de stannar.
2026-03-11, 03:05
5
Man 45 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Väldigt hög precision. Lätt. Ger ok fart med behöver mer fart för att inte påfresta armbågen
2025-11-21, 08:57
4
"Andrea", Man 34 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Bra i försvaret och i serven, men från och med det andra setet börjar trycket kännas och armen lider.
2025-10-07, 16:40
3
"Alessia", Kvinna 46 år
Nivå: motionär
Jag tycker att den är lite tung, inte särskilt lätthanterlig och dåligt balanserad för mitt spel.
2026-01-31, 02:53













