VOLT - 900 V23 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 900 V23 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Stylish and explosive padel racket from the Portuguese brand Volt. Perfect for the padel player looking for a drop-shaped padel racket with superb power! Are you looking for a drop-shaped padel racket with lots of power? Then it is the Volt 900 V23 you should choose. It has the combination of a drop-shaped head, a medium-high balance point, Black EVA core, weight between 350 and 370 grams and a construction of high quality materials. That makes it perfect for the experienced and uncompromising padel player who wants a perfect performance on the padel court! In addition, it is the favorite signature racket of WPT player Ana Catarina Nogueira. 3K Carbon is the material used both on the surface and in the frame construction. It ensures a strong and stable frame construction and a surface with a superb and stiff 'touch'. Rough Surface is the rough surface that 'catches' the ball well and ensures a superb feel and wonderful spin on the ball. Black EVA is the material used for the core. This core has superior power and lightning fast recovery. Dynamic Holes System is the unique hole pattern that ensures a superb sweetspot.
Finally, a lot of attention has been paid to the design aspect, which has resulted in an extremely neat and stylish design!
Finally, a lot of attention has been paid to the design aspect, which has resulted in an extremely neat and stylish design!
Printout from www.racketguide.com
















