VOLT - 500 GREY 2022
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 500 Grey 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $300.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 340 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Power and control in perfect balance with Volt's 500 Grey racket - edition 2022. Volt 500 Grey is a top-quality padel racket for padel players seeking a perfect balance between power and control with a slightly lower weight. Suitable for players who have stepped up to an intermediate level and want a racket to further develop with. Volt 500 Grey is updated with Volt's dynamic hole system, which is the result of extensive tests conducted for each individual racket model in 2022. These have been evaluated and approved by all of Volt's WPT players. The system is applied to find the very best aerodynamics in each racket. Compared to previous year models, the dynamic hole system reduces air resistance during fast smashes/strokes and allows you to have an increased speed on shots/movements while maintaining the overall balance through the stroke.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 15 year
Level: amateur
Works quite well
2024-02-15, 13:56
2
"Josefine", Woman 31 year
Level: amateur
-
2023-12-31, 15:42
3
"Josefine", Woman 31 year
Level: advanced
-
2023-11-22, 12:11
4
Man 53 year
Level: advanced
-
2023-01-28, 21:40
5
Man 53 year
Level: amateur
-
2023-01-28, 21:29














