STIGA - AIRY 2 2025
(2 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 500,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 335 - 355 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon Flexi Frame - carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Hypersoft foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
Same light feel, but with a new look. This successor to our popular AIRY lightweight racket is made for speed, feel, and control – with minimal strain on your elbow and wrist. The AIRY 2 is a fast, lightweight padel racket for those who want to lift their game without compromising on comfort. With its round shape and low balance, it’s ideal for players who value control and feel in play, but also need a racket that’s easier on the elbow and wrist. Hypersoft Foam in the core provides a flexible feel, while the Carbon XII K impact surface delivers the power you need in offensive play. The Carbon Flexi Frame in 100 % carbon fibre offers durability that’s just as impressive as AIRY 2’s playing characteristics. The updated design of this racket reflects its excellent performance. Just like its predecessor, the AIRY 2 features a large sweet spot with Optispot Vision technology to provide confidence in every situation – even in pressure plays that require quick decisions. This racket has also been updated with Precision Grip, a surface texture designed to give the player outstanding grip for more spin, more powerful shots, and increased control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Woman 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-03-23, 16:02
5
Woman 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-12-06, 21:07





