STIGA - 18K LW 2 CYBERSHAPE AMANDA GIRDO EDITION 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - 18K LW 2 Cybershape Amanda Girdo Edition 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 410,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 342 - 358 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 360 Carbon Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Duplex Silver |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Hypersoft foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
Amanda Girdo has worked with us to develop her first signature racket – for players who want a lightweight, flexible yet controlled sense of play on the court. The 18K LW Cybershape Amanda Girdo Edition takes its starting point in the 18K LW Cybershape, but it’s Amanda’s own design, and is built with reinforced corners for a more robust feel in play.For the design, Amanda’s vision was clear: create a racket that’s enjoyable to use, with a rapid response and without compromising on quality, control, or precision. The lighter weight makes this racket easier to handle, especially in defence and at the net. But it also helps you maintain control when the game heats up. The result? A racket that will appeal to many players and that offers confidence in every shot. The design is also an important factor in the racket as a whole. Amanda wanted a design that feels stylish, modern, and lively – a racket with characteristics that reflect her personality and the desire to stand out on the court. With its weight of 350 g +/-8 g and medium balance, this racket is easy to manoeuvre and easier on the elbow and wrist. The unique Cybershape design provides a 20 % larger sweet spot, located higher on the racket head, and up to 12 % lower air resistance for a livelier, more dynamic game. It’s reinforced with 18K Carbon Duplex and an exclusive silver treatment to deliver an impact surface with excellent control. The durable 360 Carbon Frame in 100 % carbon fibre offers stability and rapid response, while the handle’s Crystal Grip surface helps you create more spin. The longer handle translates into extra flexibility and the detachable, replaceable wrist strap makes this racket even more practical.
Printout from www.racketguide.com







