STARVIE - TITANIA KEPLER PRO 2.0 2023
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Titania Kepler Pro 2.0 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Pro 50 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 46,4 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Quite low 357 g |
| Balance point measurement | 27,4 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
The Titania Kepler series consists of 3 rackets with different cores, allowing you to choose your racket based on your specific game. The racket is designed for intermediate players who want to continue developing. Made 100% of carbon fiber, this racket is very resistant and durable. The Titania Core, placed in the heart of the racket, makes the racket easy to maneuver and at the same time creates a better weight distribution. Due to its round shape, the racket's balance is in the middle, giving you very fine control. The angled shape of the core enhances the anti-torsion effect and reduces vibrations transmitted to the hand.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Carolina", Woman 35 year
Level: advanced
Good feeling
2023-11-12, 19:16
3
"Pigpugp", Man 55 year
Level: amateur (have paddle elbow)
---
2024-03-30, 10:31
3
"Antonio", Man 48 year
Level: advanced
Correct.
2025-12-19, 20:48
4
Man 49 year
Level: amateur
-
2024-04-27, 00:51
5
Man 28 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-11-21, 20:29
4
Man 28 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-11-21, 20:27














