STARVIE - KENTA 2025
(6 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.250,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Soft 30 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
An innovative, round-shaped model, meticulously designed to take your game to the next level by optimising the control and stability of the racket, giving you unparalleled performance on the court. In addition, we have improved the power of the racket by incorporating an improved weight distribution mechanism into the heart of the racket.
Its Soft 30 rubber (soft density), although hardened by the use of two layers of 3K carbon, gives it greater control and power, maintaining excellent mechanical properties that help the racket to be very manageable and comfortable during play.
Its Soft 30 rubber (soft density), although hardened by the use of two layers of 3K carbon, gives it greater control and power, maintaining excellent mechanical properties that help the racket to be very manageable and comfortable during play.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Marcus Sellgren", Man 42 year
Level: amateur
Good all-around racket that suits many players out there.
2025-01-17, 20:18
5
Man 55 year
Level: amateur
Perfect
2025-11-13, 23:11
5
Man 60 year
Level: advanced
-
2025-12-02, 23:04
4
Man 41 year
Level: advanced
-
2025-11-05, 18:23
4
Man 39 year
Level: advanced
-
2025-09-27, 09:47
4
Man 35 year
Level: amateur
-
2025-08-20, 21:32






.jpg)









