STARVIE - BRAVA 2025
(2 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 910,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The Brava racket is back, but an improved version with new 15K aluminised carbon on the racket head and Soft 30 soft density rubber. This racket is comfortable to use and is perfect for players looking for that extra comfort and manageability in every shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Rodrigo", Man 18 year
Level: amateur
.
2025-11-30, 11:48
3
Man 18 year
Level: amateur
-
2025-11-05, 09:45












