SOFTEE - TRIONIC YELLOW 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA S9 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Softee |
Description from manufacturer
The new Trionic changes its color to yellow to modernize the line.This racket features a hybrid shape and medium balance, making it highly manageable. This technology is applied to the 3D for greater power and ball output without losing control. This is a paddle with a fresh and renewed style that boasts futuristic details. These models incorporate Nano Mesh technology, a finish that gives the paddle exceptional ball output in all match situations. This allows for optimal performance, both in attack and defense.
Printout from www.racketguide.com
















