SLAZENGER - CHALLENGE NO. 3 BLACK AND GOLD 2022
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Slazenger - Challenge No. 3 BLACK and GOLD 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Slazenger |
Description from manufacturer
Slazenger Padel Challenge No.3 BLACK/GOLD is a powerful round-shaped racket with an optimized weight of 360-370 grams. The model has a medium-hard core, the hitting surface is 6K carbon fiber, and with medium balance to give you power and precision in your shots. The model is mainly aimed at advanced recreational players who are looking for a truly high-quality racket. On the hitting surface, there is a pattern with small panthers. This surface is designed to help increase the grip on the ball and provide extra spin in your shots. Challenge No.3 BLACK/GOLD is part of a series developed by Slazenger with various features and price ranges so that all players can find their ideal model.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Xavi", Man 49 year
Level: advanced
Good control but optimal ball speed if you want to attack.
2025-08-12, 16:17
4
Man 69 year
Level: advanced
-
2025-11-11, 12:33
4
Man 35 year
Level: advanced
-
2025-02-03, 18:04
4
Man 30 year
Level: amateur
-
2023-05-27, 18:30
4
Woman 48 year
Level: amateur
-
2023-02-02, 18:52






.jpg)







