SIUX - DIABLO REVOLUTION 3K 2021
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Revolution 3K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 4 520,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + graphene |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Siux Diablo Revolution 3K is the hardest of the Diablo Revolution models thanks to the 3K carbon fiber of the striking surface. As it is a thinner fiber, it gives a smoother and harder surface when twisted together. This makes the racket the best choice for the offensive player who likes to hit the ball hard. The model is constructed with double carbon fiber surfaces in the frame and, together with the Shockout anti-vibration system and the core consisting of Ultra Soft High Recovery EVA rubber, reduces the risk of injuries.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Marta", Woman 42 year
Level: advanced
Challenging sweet spot, I don't have a feeling with the ball.
2025-12-21, 22:51
5
"Pedro Orozco", Man 55 year
Level: amateur
It makes the game easier for me.
2025-12-24, 12:07
3
"Jordi", Man 37 year
Level: beginner
It's broken for me.
2025-10-29, 20:22
4
"jose", Man 60 year
Level: amateur (have paddle elbow)
mix
2026-04-13, 11:33
4
Man 20 year
Level: amateur
-
2026-02-05, 13:26
4
Man 46 year
Level: amateur
-
2023-10-18, 18:14














