SIUX - DIABLO ELITE 4 2025
(4 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 250,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Aramid |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Siux Diablo Elite 4 2025 has arrived! This racket is perfect for enthusiasts, experienced players, and those participating in competitions who are looking for a versatile padel racket. This racket from Siux is designed for players who desire a perfect balance between speed and precision. It has a hybrid shape, medium balance, a weight between 355 and 375 grams, and a medium-density EVA core. Together with advanced materials and technologies, this racket becomes the optimal all-around solution! The surface layer consists of 12K Carbon, which guarantees a perfect combination of control and power. EVA Medium is the medium-density core that offers a fantastic balance between power and ball feel. The frame uses 3K + Aramid, which provides a robust and durable construction. In addition, the racket is equipped with the ShockOut grip for vibration dampening!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Andrea", Man 49 year
Level: beginner
Light. Handy.
2025-12-08, 23:10
4
Man 37 year
Level: elite (have paddle elbow)
K
2025-09-23, 12:40
2
Man 33 year
Level: amateur
-
2025-11-23, 19:29
3
"Simon", Man 42 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-13, 10:14
















