SIDE SPIN - GOLDEN CTRL 2022
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Side Spin - Golden Ctrl 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Side Spin |
Description from manufacturer
The Golden Ctrl is a padel racket from the new Side Spin 2022 collection. And is characterized by being a control racket. Its round shape, its 100% 12K carbon. The Golden Ctrl is helped by the Black hard Eva and its Black Eva that is a good option for players looking for control in their game and maximum maneuverability on the racket. The 12k gives a sense of rigidity and power when hitting the ball. Designed with a sandy surface that facilitates spin when hitting the ball, it will delight the most demanding players. Its wide and focused sweet spot will make your game with it one of maximum comfort, precision and control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Jsjsjs", Man 33 year
Level: amateur
Good
2024-03-23, 17:26
4
Man 31 year
Level: advanced
-
2024-01-20, 10:50









